Klausimai apie skalbimą
Gavau iš klientės klausimą:
Laba diena, norėjau pasiteirauti dėl džiovyklių? ar verta ją turėti namuose? kokie privalumai ir trūkumai, ar visus drabužius galima džiovinti joje?
Laba diena,
Džiovyklės namuose labai gerai.Tuos pačius rūbus galite turėti greičiau, jie nekabo užimdami vietą, nesikaupia drėgmė namuose, tik bėda su mūsų namų ventialicijos šachtomis - nėra tokių atskirų šachtų, kad būtų galima įrangos išmetimo vamzdžius išvesti. Paprastai jie persipina, todėl kaimynai užuodžia kitų kotletus , o jeigu
dar džiovyklių kvapus užuostų, visai blogai būtų. Todėl yra dabar naujai gaminamos džiovyklės, kurioms nereikia ortakio, jos surenka drėgmę į tokį stalčiuką viduje ir jį išpilame. Tik iš jų ištraukti rūbai nėra purūs, jie lieka labiau suglamžyti, bet svarbiausia -sausi. Geresnės džiovyklės tos , kurios išpučia karštą orą į lauką, negu tos, kur
surenka drėgmę viduje. Džiovyklė pūsdama karštą orą dar kartą nužudo bakterijas, tai yra didelis pliusas, jei mėgstate skalbti žemoje temperatūroje, bet jei džiovinsite ir
“delikat” režimu- be kraščio, tai didelės naudos iš to nebus.
Taip, daugelį rūbų galima džiovinti.
Geros dienos
Edita
Radau į vieną iš mūsų straipsnių labai gerą komentarą. Kadangi aš ne chemikė ir viską pastebėjau tik savo patirties keliu, todėl malonu išgirsti ir profesionalę nuomonę.
Chemikė 2013-03-03 19:07:12
Viena iš pagrindinių Europos šalių skalbimo miltelių gamintojų problemų – kova su vandens kietumą didinančiomis druskomis, būtent jų nusėdimas ant audinio ir skatina taip vadinamą inkrustaciją, kurios pasekoje audinys tampa kietas, blunka spalva, skatina audinio greitesnį susidevėjimą, o taip pat automatinių skalbimo mašinų kaitinimo elemntų pasidengimą kalkėmis.
Bet kuriame vandenyje yra skirtingų druskų, pagrinde kalcio ir magnio druskos. Kai kurios paviršiaus aktyviosios medžiagos ir karbonatai sudaro su jomis netirpius junginius, kurie skalbimo metu nusėda ant audinio, ko pasekoje medžiaga tampa šiukšti ir pats skalavimo procesas tampa nepilnavertis.
Esant aukštai inkrustacijai audinys ne tik tampa pilkos spavos, bet ir kietėja, o taip pat greit susinešioja. Šią problemą puikiai išsprendžia natrio tripolifosfatas. Jis sudaro kompleksines druskas su kalcio jonais, tuo apsaugodamas druskų nusėdimą ant drįabužių bei skalbimo mašinų kaitinimo elementų. Tai pati efektyviausia cheminė medžiaga, kruis sugeba koovoti su inkrustacija. Bet to, dėka fosfatams skalbimo milteliai vykdo savo pagrindines funkcijas, apsaugo mašiną nuo kalkių nusėdimo ant kaitinimo elementų ir būgno, stabdo elektros energijos sunaudojimą, ilgina mašinų galiojimo laiką.
*******************************************************************************************
Štai atėjo šaltasis sezonas ir mūsų skalbyklą užgriūva klausimai apie pledus, pūkines striukes, lovos užtiesalus.
Mes esame šlapio skalbimo skalbykla, todėl prieš nešdami mums daiktą, atkreipkite dėmesį į etiketes, ar galima skalbti, ar nupaišytas toks bliūdelis.
Jeigu jis užbrauktas , tai tik cheminis valymas, arba būna toks cheminio valymo ženklas .
Pledai būna sintetiniai arba vilnoniai.
Mes galime skalbti ir išdžiovinti pramoninėse džiovyklėse tik sintetinius pledus.
Vilnonių skalbti ir džiovinti negalima, nes jie susitraukia. Galima vieną ar du kartus skalbti labai žemoje temperatūroje su švelnaus skalbimo programa, bet trečią kartą vilnai vanduo nepatiks ir ji sušoks. Jiems tik cheminis valymas.
Arba galime pasiūlyti ūkiškus naminius patarimus vilnoniems pledams: gerai išpurtyti ,išdaužyti ant sniego, kad žūtų bakterijos palikti dideliame šaltyje lauke, arba nunešti į dar sausą karštą pirtį. Jeigu yra kokia dėmė, nebūtina viso daikto valyti, o tik tą dėmę vietiškai su drungnu vandeniu tiesiog paplauti su švelniomis priemonėmis.
Pūkinės striukės būna kurias galima skalbti ir kurių negalima skalbti, tik cheminis valymas.
Patikrinkite etiketę, ar nupaišytas bliūdelis, žinosite ar galima skalbti ir ar leistina džiovinti.
Nes priklauso, kokie pūkai viduje, ką gamintojas naudojo, ir ką nurodė, kaip prižiūrėti daiktą. Dažnai pasitaiko, kad skalbti galima, džiovinti negalima. Palikus tokią striukę kabėti nuo šlapių pūkų subėga drėgmė į siūles ir daiktas tik susigadina. Todėl mes siūlome naudoti švelnios programos džiovinimą ir taip delikačiai išdžiovinti striukę. Jeigu nors vieną kartą neteisingai pasielgsite su striuke, kaip nurodo etiketės, daiktas praras išvaizdą ir šilumos sulaikymo parametrus , pūkai sulips, galėsite atsisveikinti su striuke.
Mūsų patarimas: ar skalbti ar chemiškai valyti, priklauso nuo striukės kainos. Jeigu daiktas brangus ir nurodyta etiketėje, kad skalbti galima, nerizikuočiau ir geriau atiduočiau į cheminį valymą. Jeigu daiktas pigus ir etiketėje nurodytas tik cheminis valymas, kuris kainuotų daugiau, nei pats daiktas, tai be gailesčio naudočiau šlapią skalbimą su delikačiu džiovinimu.
Lovos čiužinio užvalkalai būna:
dviguliai ,kurie pilnai atsisega į dvi dalis,tokius mes galime skalbti ir džiovinti;
dviguliai, kurie neatsisega, tokių mes nesutalpiname į turimas skalbykles, todėl negalime priimti;
vienguliai , viskas tvarkoj, skalbti ir išdžiovinti galime.
*****************************************************************************************************************
1. Kaip dažnai reikėtų keisti patalynę?
Geriau, kas dvi savaites, bet užteks ir vieną kartą į mėnesį, jei vakare maudotės ir miegate su pižama.
2. Kodėl svarbu dažnai keisti patalynę?
Svarbu dėl higienos, nes naktį organizmas taip pat prakaituoja ir valosi , todėl viskas lieka patalynėje.
3. Kokios gali būti reto skalbimo pasekmės (erkutės, kvėpavimo takų ligos ir pan.)?
Reto skalbimo pasekmės, tai higiena, erkutės, bet manyčiau, kad pirmiausia tai odos ligos.
4. Kaip patalynės priežiūra vasarą skiriasi nuo priežiūros kitu metų laiku?
Man atrodo, kad vasara labiau užsiteršia patalynė dėl gausesnio prakaitavimo, atidarytų langų ir dulkių pro juos. Visada malonu tiek šalčio metu , tiek karščio, išnešti užklotus pravėdinti ir iškratyti.
5. Kokias skalbimo priemones geriausia naudoti? Ar priemonės turi išskirtinės įtakos patalų priežiūrai lyginant vasarą ir kitus metų laikus?
Metų laikui priežiūros priemonės įtakos neturi. Skalbimo priemones geriau naudoti ekologiškas, bet jos ne tokios efektyvios su mūsų naudojamu vandentiekio kietu vandeniu, tad jų reikia naudoti daugiau ir šiaip jos brangesnės. Iš cheminių sekančios geros be kvapų priemonės, vadinamos antialerginės. Dar prie šios grupės priskirčiau skystas skalbimo priemones, jos greičiau tirpsta vandenyje , nei milteliai, todėl jų likutis ant skalbinių mažesnis. Jeigu ir šios per brangios, tada galima pirkti bet kurias chemines, tik žiūrėti sudėtį, kad nebūtų fosfatų ir natrio sulfato. Ir ,aišku, dėti nedidelį kiekį, bet statyti ilgesnę skalbimo programą su aukštesne temperatūra.
6. Kokios medžiagos patalynę geriausia rinktis, kad nebūtų per karšta ir naktį neprakaituotumėme?
Patalynę siūlau rinktis medvilninę ir mažiau spalvotą. Tie dažai tik brangių audinių būna gerai padengti ir natūralūs. Todėl prastos kokybės dažai ir medvilnę sugadina, ji tokia kaip kartonas būna, siaubingai glamžosi ir spalva nusiplauna. Vieni perka šilkinę, bet tikra šilkinė labai trapi patalynė, o mes dažniausia perkame tą vadinamą satiną. Senovėje naudodavo lininę patalynę dėl jos ilgaamžiškumo, bet ją prižiūrėti sudėtinga. Ji kieta . Siūlau jokios sintetikos , nes kūno ir yra pagrindinis darbas naktį išprakaituoti visus stresus ir toksinus.
7. Nuo ko priklauso, ar skalbiama patalynė nusidažys? Kaip to išvengti?
Tik gerais dažais padengta patalynė nenusidažo. Visada siūlau patalynę skalbti nuo 60 laipsnių ir daugiau, kad žūtų bakterijos ir erkutės. Tad prie tokios temperatūros jokia spalva gerai nesilaikys. Jei nusipirkote labai spalvotą patalynę, nevilkite iš karto , o būtinai išskalbkite pirmą kartą. Pirmam kartui galite užmerkti į šaltą vandenį su druska arba actu, kad spalva užsifiksuotų, kaip kiaušinius dažant . Tik po to statykit normaliai skalbti, turėtų nedažyti.
8. Kodėl svarbu neperkrauti skalbimo mašinos?
Kad būtų vietos skalbiniams trintis, kratytis ir taip švariai išsiskalbti.
9. Patalynė užima daug vietos. Kaip žinoti, kad skalbimo mašinoje skalbinių jau pakankamai?
Įdėjus sausų skalbinių į vidų, būgne nuo viršaus ketvirtadalis turi likti laisvas, o šlapių – skalbiantis, turi matytis pusė būgno.
10. Kuria puse (išvirkščia ar standartine) rekomenduojama skalbti patalynę?
Jokio skirtumo, svarbiausia temperatūra. Išvirkščia skalbti likę iš senų laikų, kai visokie pūkai ar užpildai pasklisdavo po patalus.
11. Kuria puse rekomenduojama patalynę džiovinti?
Tikrai jokio skirtumo.
12. Kodėl patartina vasarą patalynę džiovinti lauke?
Vasara vyksta senas geras balinimo procesas, t.y. vanduo ant skalbinio nuo saulės užverda , išsiskiria peroksidas ir taip balinasi. Bet šiais laikais, lauke dulkių prisigeria, o spalvota patalynė dar ir išblunka.
13. Dėl kokių priežasčių lauke išdžiovinta patalynė gali sustiprinti alergiją šienlige sergantiems žmonėms?
Dėl dulkių, nes būtent šlapias skalbinys sugeria į save daugiau dulkių, nei sausas.
14. Ar galima, neturint galimybės džiovinti lauke, patalynę džiovinti balkone? Kodėl taip/ne?
Taip, balkonas irgi gerai, bet būtų geriau , kad nepatektų dulkių iš gatvės ar iš kitų kaimynų balkonų. Kita vertus, džiūstant vonioje, ypač nešildomoje, prisigeria pelėsio, drėgmės. Visais atvejais patalynę skalbti siūlome atnešti mums. Nes mes skalbiame minkštame vandenyje, su nedideliu kiekiu profesionalių priemonių, džioviname džiovyklėse, kurios išpūrena ir karščiu nužudo likučius bakterijų ir iš karto kišame lyginti į įkaitusį iki 180 laipsnių , kaip orkatė, volą. Be jokio sąlyčio su lauko dulkėmis, žūva visos įmanomos bakterijos.
15. Kodėl lauke džiovinama patalynė išblunka greičiau?
Dėl peroksido.
Vasara vyksta senas geras balinimo procesas, t.y. vanduo ant skalbinio nuo saulės užverda , išsiskiria peroksidas ir taip balinasi. Bet šiais laikais, lauke dulkių prisigeria ir spalvota patalynė išblunka.
16. Po kiek skalbimų patalynė ima blukti?
17. Kaip išsaugoti patalynės spalvą?
18. Ar tiesa, kad įpylus šiek tiek acto į skalbinius, jie neišblunka? Jei taip, kiek jo reikėtų pilti?
Galite atstatyti spalvą, vietoj minkštiklio, skalavimo procese įpylkite stiklinę acto. Kvapas sureaguos su vandeniu ir jo tikrai nebus.
19. Kaip (kokiomis priemonėmis, kokiu apsisukimų skaičiumi, kokioje temperatūroje) derėtų skalbti patalynę, kad ji kuo ilgiau išliktų lyg nauja?
Patalynės tikrai negailėkite. Kaip anksčiau tik virindavo ir virindavo, ir mūsų mamos po šiai dienai tuos pačius patalus naudoja. Nuo 60 laipsnių ir daugiau, siūlau su mirkymu , su dviem skalavimais. Būtinai gerai išgręžti, kad neliktų per daug šlapia ir į save neprisigertų visokių kitų dulkių, ir per ilgai namie drėgmė nestovėtų. Bet geriausia, siūlau mums atnešti ir nevargti namuose.
20. Kodėl rekomenduojate patalynę skalbti skalbykloje?
Tausokite savo skalbimo mašinas, laiką ir pinigus
Mes sakome, neskalbkite rankomis arba senomis skalbimo mašinomis, kurios naudoja daug vandens ir jūsų pinigų, o atneškite mums, Kareivių 19-125,Vilnius, FĖJAI SKALBĖJAI. Jei turite naują buitinę skalbimo mašiną, apsaugokite ją nuo didelių apkrovų ir galimų gedimų. Pramoninėmis FĖJOS SKALBĖJOS skalbimo mašinomis galima skalbti ypač sunkias paklodes, dideles antklodes,užvalkalus, rankšluosčius ir daug rūbų.
Kaina: tik skalbimas 5Kg su priemonėmis – 22Lt (išsiskalbia per 1,5 val.)
Turėkite sausus rūbus jau po 1 valandos
Kai oras toks lietingas ir drėgnas, iškabinti namuose skalbiniai „puošia“ radiatorius arba ištisai kabo balkonuose, neįleisdami šviesos į kambarius. Kieme iškabinti skalbiniai ir nespėja išdžiūti , ir dar lauko dulkių prisigeria. Mes jums siūlome pramonines FĖJOS SKALBĖJOS džiovinimo mašinas. Tausodamos Jūsų rūbus išpūrens ir išdžiovins tik per 1 val.! Taip sutaupysite laiko ir džiovinamais skalbiniais neapkrausite savo gražaus būsto, o rūbai neturės „virvutės efekto“ ir nereikės jų lyginti.
Kaina: tik džiovinimas 5 Kg – 17 Lt (išsidžiovina per 1 val.)
Turėkite patalynę ir staltieses išlygintas
Greitas gyvenimo tempas išvijo iš mūsų namų lygintą patalynę ir staltieses. Kai kurios moterys prisiruošia ir pašvenčia visą dieną patalynės lyginimui paprastu lygintuvu. Mes sakome – patikėkite šį darbą FĖJOS SKALBĖJOS pramoniniam lyginimo volui. Prisiminkite, kaip malonu matyti spintoje tvarką ar miegoti išpresuotoje patalynėje, ar patiesti lygią lininę staltiesę. Dar priminsime, kad patalynė dedama lyginti dar šlapia, tik ištraukta iš skalbyklės, todėl lyginant per įkaitusius iki 180 laipsnių lyginimo būgnus žūva bakterijos.
Kaina: tik lyginimas 5 Kg – 17 Lt (išlyginama per 1 val.)
21. Per kiek laiko paprastai išskalbiate patalynės komplektus?
Tą pačią dieną galime atiduoti per 3-4 val., arba sekančiai dienai atiduodame. Nelaikome nei dviejų dienų, nei dviejų savaitčių.
Kuo FĖJA SKALBĖJA skiriasi nuo kitų skalbyklų?
* Skalbimui naudojame tik Premium klasės skalbimo ir skalavimo priemones , Ariel Professional su Lenor.
* Turime vandens minkštinimo filtrą, todėl rūbai geriau išsiskalbia, geriau išsiskalauja ir ilgiau kvepia.
* Skalbimui nustatome programas su dvigubu skalbimu, nors laiko užima visu pusvalandžiu daugiau, bet rezultatas garantuotas.
* Pas mus skalbiniai atiduodami tą pačią dieną, dažniausiai per 3-4 val.
Ir į kiekvieną skalbimą, džiovinimą ar lyginimą įdedame nuoširdumo, todėl mums pavyksta.
22. Kiek laiko galite laikyti skalbinius pas save, kol klientai atsiims?
Tiek, kiek reikia. Bet klientai dažniausiai patys pasigenda savo patalynės .
23.Kodėl tiek daug žmonių patiria alergijas dėl dėvimų drabužių?
Pirmiausia, vanduo. Jis mums tiekiamas , taip vadinamas, kietas. Jis kaisdamas nuo 60 laipsnių išskiria kalkę, kuri neleidžia gerai ištirpti milteliams ir kalkių, ir miltelių liekanos lieka ant rūbo. Kad neliktų miltelių ant rūbų, kas ir sukelia alergiją, būtinai reikia dviejų išskalavimų , bet kalkės vis dėlto lieka. Taip rūbas kietėja, sekančiam skalbimui tas likutis ar miltelių, ar kalkės vėl reaguoja, taip visų šitų priemonių lieka ant rūbo. Žmogus dėvi, prakaituoja, oda atsidaro poras pašalinti prakaitą, ir tuo pačiu įsiurbia ant drabužio likučius chemijos, tada bėrimai, paraudimai ir , galų gale, alergija.
24.Ar ekologiškais vadinami milteliais yra išties natūralūs, nekenkiantis mums ir gamtai?
Ekologiški ir antialerginiai skiriasi. Pas abu nėra to netikusio ingridiento natrio sulfato, kuris yra baltas grūdelis, skalbimui jokios įtakos neturi, tik padidina pakuotės kiekį, ir nutekėjęs į kanalizaciją, rūgsta. Bet reikia ziūrėti, ar nededa fostatų, t.y. skalbiniui duoda tokį melsvumą, o naktį prie mėlynų lempų – švyti:-). Antialerginiai tai dar ne ekologiški, nes pas juos išimti tik kvapai, o cheminė sudėtis gali būti kaip ir paprastų miltelių, tik be natrio sulfato, kurio įprastinėse pakuotėse leistina 5-15 proc. Tai tik gamintojo sąžinės reikalas, kiek jis vis dėlto įdės. Todėl ir kaina skiriasi. Ekologiški žymiai geresnis variantas, pvz. vienų- pagrindas skalbimui soda, kitų- muilo riešutų ekstraktas, arba (nepamenu, lygtai kokosų ar palmių) ektraktas. Bet ir ekologiški gali sukelti alergiją, jeigu stipriai kvepia. Tik su ekologiškais viena bėda, kad jie nėra tokie stiprūs , kaip cheminiai, todėl reaguojant su kalkėtu vandeniu ne visas dėmes įveikia.
25.Kokius lietuvių skalbimo įpročius įvardintumėte kaip neteisingus?
Dėti daug miltelių , trumpai skalbti ir žemoje temperatūroje. Pirmiausia, dėti geriau mažiau miltelių, bet ilgiau skalbti, kad pradžioje skalbinys atmirktų, tada ir priemonės efektyvesnės. Anksčiau žmonės mirkydavo, bet užtat greitai ir gerai išsiskalbdavo. Nes vien milteliai vandeny tirpsta 15-20 minučių, pats skalbimas , t.y. kratymas ir trynimas turi vykti dar 15-20 min., ir būtinai du skalavimai, tai +30-40 min. Siūlomi trumpi skalbimai 30 min ir žemoje temperatūroje, tas pats, kas įkišti į muiluotą vandenį ir ištraukti, o paskui dar ant savęs užsidėti. Taip pat siūloma aukštesnėje temparatūroje skalbti, t.y. 60 laispnių, būtent , kad žūtų bakterijos, erkutės. Ir netikėti reklamomis, kad pridėję dar kažkokių cheminių priemonių, galėsite skalbti žemoje temperatūroje, žus bakterijos, sutaupysite pinigų elektrai, bet jūs ant savęs užsidėsite dar alergijos. 40 laispnių, kaip siūlo gamintojai, nėra teisinga, jiems taip lengviau apsaugoti savo produktą, bet nei vieni milteliai gerai neištirpsta 30-40 laipsnių, o audinys sušlapęs , ar prie 40 , ar 60 laipsnių atrodo taip pat. Tik negalima to daryti su vilnoniais. Vilnonius griežtai tik 30 laipsnių ir per daug negręžti. O medvilnei ar sintetikai įtakos laipsniai neturi. Dar geriau būtų pirkti skystą skalbikliį, jis greičiau ištirpsta ir pasiskirsto vandenyje. Ir minkštiklio naudojimas pagrindinis yra tam, kad surinktų miltelių likučius ant audinio , o tik paskui šiek tiek pakvėpintų. Bet visi neteisingai kaltina mikštiklį dėl alergijos, tik dėl kvapų, bet jo paskirtis kitokia. Siūlau pirkti to paties gamintojo miltelius ir minkštiklį, kad būtų ta pati cheminė sudėtis, t.y. gamintojas sukuria minkštiklį neutralizatorių, pagal savo miltelių sudėtines dalis. Todėl nereikėtų maišyti, vienas- to, kitas- pvz. ekologiškas, bus reakcija:-).
26.Kaip vertinate ir populiarias skalbimo priemones plačiai reklamuojamas televizijoje ?
Cheminė pramonė yra gerai. Ji yra reikalinga, bet viską reikia naudoti su saiku , ir su galva. Sakau, tikra tiesa, kad bakterijos žūva prie 60 laipsnių, bet kam tada dėti dar kažkokios chemijos. Taip gal elektros daugiau, bet čia gi jūsų rūbai. Arba kam į skalbimą dėti nukalkintojo, geriau vieną kartą į savaitę su citrinos rūgštimi paleisti mašiną tuščia eiga. Išvalys visas kalkes jūsų mašinoje. Arba, dėmių išėmėjo dėti “kiekvieną kartą skalbdami”. Geriau prieš dedant skalbti pamirkyti vandeny su actu, arba ant dėmės šiek tiek užpilti acto, o jei pabalinti, vandenilio peroksido šiek tiek panaudoti, tik būtinai po visų šitų priemonių išskalbti, kad likusi rūgštis neišėstų audinio ir taip nepridaryti skylučių:-).
27.Ar mums tikrai reikalinga visa galybė priemonių efektyviam skalbimui?
Galybės nereikia, bet šiek tiek:-). Anksčiau žmonės užmerkdavo pelenuose, pavirinę su pelenais – pabalindavo. Skalaudavo upėse (minkštas vanduo!).
Iškabindavo džiūti lauke ant virvės, ir išbalindavo nuo saulės, ir vėjas iškedendavo, kaip džiovyklėje. Lygindavo – susukę kočėlu prabraukdavo.
Sulankstę į spintą žolelių kvapams įdėdavo . Ir visas procesas.